Europa måste fokusera på världen och helheten

Publicerat 2015-04-24 av Lasse Svensson

medelhavet

Det har nu gått några dagar sedan den senaste tragedin i Medelhavet. Men händelserna blir kvar. För det som gnager mest är att det troligen kommer upprepas igen. Och igen. Om vi inget gör.

För Medelhavet är precis som många andra hav en plats full av möjligheter. Med rätt förutsättningar, bra vind och inte alltför instabilt väder så kan en resa till sjöss bli en underbar seglats. Men förutsättningarna är helt andra och resan farlig och allt annat än underbar för de många flyktingar som ser som sin enda chans att fly i bräckliga farkoster över detta hav.

Det är djupt tragiskt och i det närmaste provocerande att så många måste dö innan vi tydligt adresserar frågan och sträcker ut en hand. Det gäller mig och väldigt många av oss. Som världsmedborgare så kan man ibland skämmas. Skämmas över att vi som lever i ett hypermodernt samhälle inte lyckats få ordning på problematiken med människor som flyr till oss, som hoppas på ett bättre liv men som tragiskt nog mister det på havet. Europa kan inte fokusera på sig själv. Europa måste fokusera på världen och helheten och med alla tänkbara medel söka lösa våra gemensamma utmaningar.

Tyvärr finns det fler platser som pockar på vår uppmärksamhet och vi behöver oförtrutet gör vad vi kan för att vara med och förvandla världen.

Jag ställer mig bakom det uttalande som gjordes av bla Conference of European Churches tidigare i veckan:

Churches mourn loss of life on Mediterranean, call for preventative action

Together the Churches’ Commission for Migrants in Europe (CCME), the Conference of European Churches, and the World Council of Churches grieve the drowning of hundreds of migrants in the Mediterranean. As many as 700 people are feared dead following the capsizing of their vessel just outside Libyan waters. Rescue efforts are underway and so far 28 survivors have been found.

We remember in prayer those who have died and express our deepest sympathies to their families. “We deplore this loss of life,” remarked CEC General Secretary Rev. Dr Guy Liagre, “and are deeply saddened by this tragedy on Europe’s doorstep.” We pray also for those involved in the demanding rescue and recovery mission.

This catastrophe reminds us of near daily instances across the Mediterranean in which Italian, Maltese, and Greek coast guards are largely left alone in rescue efforts. Reacting to this latest tragedy, and following so many others, WCC General Secretary Olav Fykse Tveit called for “renewed solidarity and action, and for a resumption and strengthening of a collective European response.” We ask for meaningful European search and rescue efforts and call on EU Member States to contribute substantially and speedily to such efforts in order to prevent future loss of life among people driven to this desperate crossing.

Tveit added “These tragedies are strong calls for strengthening the efforts to address the root causes for poverty, social insecurity and conflicts in the countries from where the migrants are coming.”

“Only legal and safe pathways into Europe would help to prevent these tragedies from happening. This includes increased refugee resettlement and lifting of visa requirements for people arriving from countries in conflict, like Syria and Eritrea. We need safe passages,” said Doris Peschke General Secretary CCME.